امید بخش ترین آیه

الإمامُ علیٌّ علیه السلام : سَمِعتُ رسولَ اللّه ِ یقولُ : أرجى آیَةٍ فی کتابِ اللّه ِ    «و أقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَیِ النَّهارِ و زُلَفا مِنَ اللَّیلِ»     و قالَ : یا عَلِیُّ، و الذی بَعَثَنی بالحَقِّ بَشیرا و نَذیرا إنّ أحَدَکُم لَیَقُومُ مِن وضوئهِ فَتَساقَطُ عَن جوارحِهِ الذُّنوبُ، فإذا استَقبَلَ اللّه َ بوَجهِهِ و قَلبِهِ لم یَنفَتِلْ و علَیهِ مِن ذُنوبِهِ شَیءٌ کما وَلَدَتهُ اُمُّهُ، فإن أصابَ شیئا بینَ الصَّلاتَینِ کانَ لَهُ مِثلُ ذلکَ، حتّى عَدَّ الصَّلَوَاتِ الخَمسَ.
ثُمّ قالَ : یا علیُّ، إنّما مَنزِلَةُ الصَّلواتِ الخَمسِ لاُِمَّتی کَنَهرٍ جارٍ على بابِ أحَدِکُم، فَما یَظُنُّ أحَدُکم لَو کانَ فی جَسَدِهِ دَرَنٌ ثُمّ اغتَسَلَ فی ذلکَ النَّهَرِ خَمسَ مَرّات، أ کانَ یَبقى فی جَسدِهِ دَرَنٌ ؟ فکذلکَ و اللّه ِ الصَّلواتُ الخَمسُ لاُِمَّتی

امام على علیه السلام : از رسول خدا شنیدم که مى فرماید : امید بخش ترین آیه در کتاب خدا این است :«و در دو سوى روز و پاسى از شب نماز بگزار» و فرمود : اى على! سوگند به آن که مرا به حق، نوید دهنده و بیم دهنده فرستاد ، هر یک از شما که براى وضو برخیزد، گناهان از اعضاى او فرو مى ریزد و چون با چهره و دل خود به خدا روى کند ، هنوز نماز را به پایان نبرده، تمام گناهانش پاک شود، همچون روزى که از مادر متولد شده است و گناهانى که در فاصله دو نماز کرده نیز پاک گردد. حضرت به همین ترتیب نمازهاى پنجگانه را بر شمرد . سپس فرمود: اى على! نمازهاى پنجگانه براى امّت من، به منزله جوى آبى است که جلو خانه هر یک از شما جریان دارد . اگر کسى از شما بدنش کثیف باشد و خود را روزى پنج بار در آن جوى بشوید، آیا کثافت و چرکى در بدنش باقى مى ماند؟ به خدا سوگند که نمازهاى پنجگانه نیز براى امّت من ، چنین حکمى دارند .

  (مجمع البیان ،۵/٣٠٨ )

/ 0 نظر / 7 بازدید