وبلاگ : قاسم - پوراسمعیل-(ماکو یی ) دبیر عربی وفلسفه ومنطق ومعارف ناحیه یک تبریز

علمی ،آموزشی ،دینی(دبیر دبیرستان نمونه دولتی امیرالمومنین (ع) منطقه ولیعصرودبیرستان غیر انتفاعی جام ناحیه چهار واقع در منطقه ائل گلی تبریز)

نگاتی چند پیرامون پیشگویی های نوستر اداموس در مورد 10 پشگویی2016
نویسنده : قاسم - پوراسمعیل - ساعت ٥:٠۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳ تیر ۱۳٩٥
 

نوستراداموس نام لاتین مایکل دنوستردام، فیزیکدان و منجمی فرانسوی بود که در قرن ۱۶ رندگی می‌کرده است. جزئیات زندگی او به درستی مشخص نیستند و علاقه‌مندان و منتقدان نوستراداموس در مورد این جزئیات، اختلاف نظرهای زیادی دارند.

نظر عموم بر این است که نوستراداموس در سال ۱۵۰۳ میلادی در خانواده‌ای تحصیل کرده که تجارت حبوبات داشته‌اند، به دنیا آمده است. به نظر می‌رسد که او در سنین کودکی یادگیری علوم فراوانی مانند علم سنتی، ریاضی، زبان و نجوم را آغاز کرده بود.

گرچه از نظر علمی پذیرش پیشگویها در خور بحث است وان اینکه ایا انسان قادر به پیشگوی است ویا نه وبحث هایی ما بین اندیشمندان صورت میگیرد برخی گار پیشگویی را به سبقت روح بر جسم تلقی مینمایند وبرخی نیز الهامات  الهی را ریشه پیشگویی قلمداد میکنند وانرا میپذیرند ولی از دیدگاه طبیعت گرا به لحاظ تفکر مادی پذیرش پیشگویی کار درستی نیست وقالب مادی انسان قادر به انجام کاری فراترا بعد مادی نمیباشد واز این نظرکاری غیر ممکن وناشدنی است

اما چند نکته راجع به پیشگویی نوستراداموس از نظر حقیر

1-اشعار نوستراداموس به زبان رمز  میباشد وهنوز رمز گشایی نشده است

2-پیشگویی های نوستراداموس پس از اتفاق  معمولا رمز گشایی میگردد در برخی موارد اسامی  را به صورت تطبیقی رمز گشایی کردند

3- با توجه به نقش زمان در پیشگویی ها ، معمولا ان را در لابلای اشعار نمیتوان به درستی تطبیق نمود ولذا پیشگویی های نوستراداموس چندان با زمان مطابقت ندارد

4-  اگر بنارا بر راستی پیشگویی های نوستراداموس بگذاریم منابع اصلی الهامات وی عقیده به ماورای طبیعت میباشد که عده ای در پذیرش ان هنوز تردید داردند گرچه این دیدگاه در نظر اهل تحقیق مورد پذیرش نیست بنابراین لزوم بها دادن به علوم مترقی گذشته بیش از پیش اشکار میشود

5- پیشگویی های نوستراداموس ویا هر پیشگویی هایی  دیگری از طرف انسانهای عالم مورد پذیرش  محقیقین  نمیباشد  به لحاظ اینکه منابع اصلی این پیشگویی را باید در اساطیر گذشتگان یافت که مبنای علمی ندارد ولی پیشگویی انسان به لحاظ اتصال به وحی ، با توجه به  شالوده آن قابل پذیرش میباشد نظیر پیشگویی هایی که از طرف معصومین ع در طول تاریخ ثبت شده است .

6- برخی ازانسانها نیز معتقدن که تفسیر های شخصی در ترجمه اشعار نوستراداموس بسیار دخیل دارد تا جایی که احتمال غلبه دیدگاه مفسران بر دیدگاه نوستراداموس بیشتر جلوه گری میکند

دو نمونه از پیشگویی های نوستراداموس

1- غول‌های بزرگ و خشمگین و گرسنه از رودها گذر خواهند کرد و بخش بزرگی از میدان نبرد در مقابل هیستر خواهند بود. مرد بزرگ درون قفس آهنی کشیده خواهد شد، در حالی که فرزند آلمان چیزی مشاهده نمی‌کند.

طرفداران نوستراداموس نام هیستر را مستقیماً به نام هیتلر مرتبط می‌دانند. بیتی دیگر به قیام رهبری بدون ریشه و از خانواده‌ای فقیر در غرب اروپا اشاره می‌کند و در بیتی دیگر سخن از جنگ هیستر با آسیا و آفریقا به میان می‌آید.

2- با اتفاقاتی که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ افتاد با پخش شدن ایمیلی در آمریکا مبنی بر پیش‌گویی صحیح نوستراداموس از وقوع این اتفاق سخن از نوستراداموس در همه جا به گوش می‌رسید. این ایمیل شامل ابیات زیر بود:

در شهر بزرگ صاعقه‌ای بزرگ اتفاق خواهد افتاد و دو برادر در این فاجعه از پای درخواهند آمد. در حالی که سنگرها مقاومت می‌کنند، رهبر بزرگ تسلیم خواهد شد و جنگ بزرگ سوم با آتش‌گیری این شهر آغاز خواهد شد.

همان‌طور که انتظار دارید موافقان دو برادر را به برج‌های دوقلو، سنگر را به پنتاگون، رهبر را به رئیس جمهور وقت یعنی بوش و شهر بزرگ را به نیویورک تشبیه می‌کنند. البته در اصل این ابیات از نوستراداموس نبوده و کاملا ساختگی هستند.

پیش گویی های نوستراداموس برای اتفاقات سال 2016

1- (اوباما) آخرین رئیس جمهور آمریکاست:

نوستراداموس پیروزی رئیس جمهور سیاه پوست را در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 پیش بینی کرده بود و در پیش بینی هایش برای سال 2016 ریاست جمهوری باراک اوباما را پایان یافته می داند. اکثر مفسران بر این باورند که منظور نوستراداموس از این پیش بینی این است که قدرت جهانی از دست امریکا خارج خواهد شد و به یکی از کشورهای چین ، روسیه و یا کره شمالی خواهد رسید. 

2- آب و هوایی با الگوی نامعلوم:

در این نوشته و پیش بینی نوستراداموس به دفعات از تغییرات غیرطبیعی آب و هوا در سال 2016 گفته شده است. فجایع شدید آب و هوایی به وضوح دیده می شود . بارش برف در بهار و هوایی داغ در زمستان از هایلایت های پیش بینی نوستراداموس در سال 2016 است. 

3- صف های سیاره ای غیر معمول در فضا:

نوستراداموس همچنان در مورد صف سیاره ای غیرمعمول و عجیب گفته است و تغییرات نجومی را نشانه ای برای بروز حوادث عظیم همانند یک سونامی می داند. 

4- خاور میانه در آتش می سوزد:

انفجارات پی در پی در کشورهای خاورمیانه رخ می دهد و جنگهای سختی در این مناطق صورت می گیرد. این پیش بینی نوستراداموس با جنگهای صورت گرفته در عراق و سوریه تا حدودی به تحقق پیوسته است ولی مفسران همچنان بسیاری از پیش بینی های دیگر این فیلسوف را کاملا قابل تحقق نمی دانند. 

5- آخر دنیا فرا می رسد!

نوستراداموس بیانیه ای مبهم در رابطه با پایان یافتن دنیا در سال 2016 نوشته است. مفسران طبق جدول زمانی وقایع برخی از اولین نشانه های آن را بارها عنوان کرده اند. 

6- برای بچه دار شدن نیاز به کسب مجوز است :

پیش بینی نوستراداموس در رابطه با بچه دار شدن و تنظیم خانواده در سال 2016 به نوعی طنز آمیز بوده است. جناب پیش گو می گوید در سال 2016 برای بچه دار شدن باید مجوز کسب کنید. 

7- قطب ذوب خواهد شد:

هشدارهای بسیاری در سالهای اخیر از سوی دانشمندان هواشناسی در رابطه با گرم شدن زمین و فرو رفتن خشکی ها در آب داده شده است که پیش نینی نوستراداموس در این مورد امکان صحت این موضوع را بیشتر می کند. 

8- سرنوشت نامعلوم اسرائیل:

وضعیت اسرائیل همچنان نامشخص و نامعلوم خواهد بود. بر اساس پیش بینی نوستراداموس دولت اسرائیل در سال 2016 هم به ثبات نخواهد رسید. نوستراداموس در رابطه با حمله یکی از نیروهای غربی به اسرائیل خبر داده است. 

9-آتشفشان وزوویو در ناپلِ ایتالیا شروع به فوران می کند:

البته نوستراداموس این اتفاق را پیش بینی کرده است، ولی گویا دانشمندان با آن موافق نیستند. کوه وزوویو در 72 سالِ اخیر آرام بوده است و انتظار می رود هم چنان آرام بماند. 

10- بعد از صلح انسان و حیوان یک زبان جهانی به وجود می آید:

نوستراداموس در جمله ای می گوید: " خوک ها با انسان پیمان دوستی برقرا می کند ." شاید این نشانه ای باشد که بیانگر کاهش میزان کشتار حیوانات توسط انسان ها باشد."پس از اختراع موتورِ جدید، جهان به شکل روزهای پیش از بابل در خواهد آمد". بسیاری معتقدند واژه ی موتور به اینترنت اشاره دارد و این فناوری سرانجام می تواند یک زبان جهانی بیافریند.

 

 منبع یادشت های شخصی ونیز در قسمت زندگینامه واشعار از برخی وبلاگها کمک گرفته شد 


 
 
داستانی در باره روزه حلاج
نویسنده : قاسم - پوراسمعیل - ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ خرداد ۱۳٩٥
 

داستان آموزنده : ظهر یکی از روزهای رمضان بود. حسین بن منصور حلاج همیشه برای جزامی‌ها غذا می‌برد و آن روز هم داشت از خرابه‌ای که بیماران جزامی آنجا زندگی می‌کردند می‌گذشت. جزامی ها داشتند ناهار می‌خوردند.

 ناهار که چه، ته‌مانده‌ی غذاهای دیگران و چیزهایی که در آشغال‌ها پیدا کرده بودند و چند تکه نان. یکی از جزامی‌ها بلند میشه به حلاج می‌گوید: «بفرما ناهار!»

حلاج می‌پرسد: «مزاحم نیستم؟»
می‌گویند: «نه، بفرما.»
حسین حلاج پای سفره جزامی‌ها می‌نشیند. یکی از جزامی‌ها می‌پرسد: «تو چطور که از ما نمی ترسی. دوستان تو حتی چندش‌شان می‌شود از کنار ما رد شوند، ولی تو الان…؟»
حلاج می‌گوید: «خب آنان الان روزه هستند برای همین این جا نمی‌آیند تا دلشان هوس غذا نکند.»
می‌پرسند: «پس تو که این همه عارفی و خداپرستی، چرا روزه نیستی؟»
می‌گوید: «نشد امروز روزه بگیرم…»
حلاج دست به غذاها می‌برد و چند لقمه می‌خورد، درست از همون غذاهایی که جزامی‌ها به آنها دست زده بودند. چند لقمه که می‌خورد، بلند می‌شود و تشکر می‌کند و می‌رود. موقع افطار حلاج لقمه‌ای در دهان می‌گذارد و می‌گوید: «خدایا روزه من را قبول کن.»
یکی از دوستاش می‌گوید: «ولی ما تو را دیدیم که داشتی با جزامی‌ها ناهار می‌خوردی!»
حسین حلاج در جوابش می‌گوید: «او خداست. روزه‌ی من برای خداست. او می‌داند که من آن چند لقمه غذا را از روی گرسنگی و هوس نخوردم. دل بنده‌اش را می‌شکستم، روزه‌ام باطل می‌شد یا با خوردن چند لقمه غذا؟»


 
 
روزه در کلام معصومین
نویسنده : قاسم - پوراسمعیل - ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ خرداد ۱۳٩٥
 

  1- امام على (ع) می فرمایند: چه بسا روزه‏دارى که از روزه‏اش جز گرسنگى و تشنگى بهره‏اى ندارد و چه بسا شب زنده‏دارى که از نمازش جز بی خوابى و سختى سودى نمى‏برد. 

 2- رسول خدا (ص) می فرمایند: خوشا بحال کسانى که براى خدا گرسنه و تشنه شده‏اند. اینان در روز قیامت‏ سیر مى‏شوند. 

3-امام صادق (ع) می فرمایند : هر کس که براى خدا در روز بسیار گرم روزه بگیرد و تشنه شود خداوند هزار فرشته را مى‏گمارد تا دست‏ به چهره او بکشند و او را بشارت دهند تا هنگامى که افطار کند.  

 4-رسول خدا (ص) می فرمایند: بهشت درى ‏ (به نام ریان) دارد که از آن فقط روزه داران وارد مى‏شوند.

 5-امام کاظم (ع) می فرمایند: دعاى روزه‏دار هنگام افطار مستجاب مى‏شود.

 -


 
 
سوالات دینی 2دبیرستان غیر انتفاعی جام ناحیه 4 تبریز
نویسنده : قاسم - پوراسمعیل - ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ خرداد ۱۳٩٥
 

آیات زیر را ترجمه کنید؟

1-فتبارک الله احسن الخالقین . ...........................................................................................................................

2-  وَ أَشْرَقَتِ الأرْضُ بِنُورِ رَبِّهَا. . .................................................................................................................................................................

3- إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ َ . ..........................................................................................................................................

4-استعینوا بالصبر والصلاة. ............................................................................................................................................................

نکات و پیام آیات را بنویسید؟

5- با توجه به آیه دو فایده مهم نماز را بنویسید ((اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ لَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ)) 1-.......................................................................................................   2-.......................................................................................................... ..........................................................................................................................

 

6- با توجه به آیه((ولقد کرمنا بنی ادم وحملناهم........)) چه نکاتی در مورد کرامت انسان فهمیده میشود؟.

............................................................................................................ ............................................................................................................................

............................................................................................................ .............................................................................................................................

 

7- با توجّه به آیه ی (( قُل اِنَّما حَرَّمَ رَبَّیَ الفََواحِشَ ما ظََهَرَ مِنها و ما بَطَنَ وَالاِثمَ و البَغیَ بِغَیرِالحقِّ)) ؛ عبارت زیررا کامل کنید (دو2 مورد)

آن چیزهای که خداوند بر مومنان حرام کرده است : عبارتند از : .........................................و .........................................

 

صحیح وغلط را در جملات زیر مشخص کنید (ص – غ)

8- عالم برزخ میان زندگی دنیایی وحیات اخروی قرار گرفته وادمیان پس از مرگ وارد آن میشوند وتا قیامت در انجا میمانند.  ((   ص-  غ  ))

9- امر به معروف ونهی از منکر قبل از دعوت به خیر ونیکی است. ((   ص-  غ  ))

10- در حدیث گرانبها از پیامبر اسلام (( نگاه به نا محرم به تیری زهر آلود از ناحیه نامحرم)) تشبیه شده است.  ((ص  ))

11- اولین حادثه در مرحله اول قیامت نفخ صور است)(ص - غ)(

جملات زیر را کامل کنید؟

12- قوم بنی اسرائیل ، هم در زمان.................................وهم در عصر.........................، راه نافرمانی از خدا را در پیش گرفتند و چنان در .......................................شدند که مورد....................................این پیامبران بزرگ واقع شدند .

13- لباس نازک و بدن نما نپوشید زیرا................................. .............................................................................................................

14- اگر عبارت اهدنا الصراط المستقیم را صادقانه ازخدا بخواهیم..........................................................................................

15- در احکام دین به واجبات ومستحبات  ((............................)) وبه محرمات و مکروهات ((.............................)) گفته میشود.

16- حضور شاهدان وگواهان از حوادث مربوط به مرحله   ...................................  میباشد .

17- مادر زن ومادر بزرگ از محارم .................................... داماد میباشد.

1-             مفاهیم زیررا تعریف کنید؟

2-            18 مجموعه نِظامند  : ............................................................................................................ .............................................................................

19-صیحة: ............................................................................................................ ..................................................................................................

20- آثار ماتقدم: ............................................................................................................ .......................................................................................

21- تـَوکـُل............................................................................................................ ..................................................................................................

به سوالات زیر پاسخ بدهید؟

22- پیامد دیدگاه منکران معاد را بنویسید؟1.................. .................................................................................................. .................

 

........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................

 

23- دلایل ونشانه های وجود بعد معنوی انسان را بنویسید؟5/.1-................................................2-................................................

 

24-آثار محبت به خدا را نام ببرید1-......................................2-.............................................3-....................................4-..............................

 

25- از مراحل امر به معروف و نهی از منکر ، مرحله ی اول را توضیح دهید 5/.. ........................ .................. ............

........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ .............

26- آیا حجاب زنان ، موجب سلب آزادی و کاهش حضور آنان در جامعه می گردد ؟1

........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ .............

........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ .............

27- چرا وجود عفاف در زنان ودختران از ارزش واهمیت  بیشتری دارد ؟1

........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ .............

........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ ........................ .............

 

28- دوشرطی که زنان موظف به رعایت  کردن آن هستند را بنویسید؟ 5/.

 

1-........................ ........................ ........................ ........................ .................2-. ........................ ........................ ........................ ........................

 

29- دو مورد از ویژگی ماموران عذاب الهی را بنویسید؟ 5/.

 

1-........................ ........................ ........................ ........................ .................2-. ........................ ........................ ........................ ........................

 

           
           
 
 

 


                                      =                                  +

                                                                                   

 

 

چهار نمره  به روخوانی قرآن اختصاص دارد         موفق باشید پوراسمعیل


 
 
آزمون دین وزندگی 4 نوبت اول 94
نویسنده : قاسم - پوراسمعیل - ساعت ۸:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳٩٤
 

اداره آموزش وپرورش ناحیه چهار تبریز    آزمون دین وزندگی 4                         پایه چهارم   دبیرستان:غیر دولتی جام              نوبت:اول      تاریخ امتحان 7/10/ 94           ساعت آزمون 10 صبح             مدت آزمون: 75 دقیقه

الف )دو آیه شریفه اول را ترجمه وپیام آیه سوم را بنویسید :2نمره

«مَن جاء بِالحَسَنَهِ فَلَهُ عَشرُ اَمثالِها  » 

«قُل اِنَّما اَعِظُکُم بِواحِدَهٍ اَن تقوموا لِله »

- پیام آیه : «  کَذلکَ لِنَصرِفَ عَنهُ السّوءَ و الفَحشاءَ اِنَّهُ مِن عِبادِنَا المُخلَصینَ»

ب) در عبارت های زیر صحیح و  غلط را با (ص غ ) مشخص کنید:1نمره

1- خداوند نامحدود است فقط می توان چیستی را برای او فرض کرد. (       )  

2- اینکه آب سبب رفع تشنگی می شود مربوط به قضای الهی است. (      )

3- در علل عرضی هر عامل به طور غیر مستقیم نقشی بر عهده دارد.(      )

4- توفیق الهی همان امداد خاص خداوند می باشد. (     )

ج) در جاهای خالی کلمات مناسب قرار دهید:2نمره

1- اطاعت از رسول گرامی(ص) و اطاعت از جانشینان آن حضرت لازمه ..................... است.

2- کلمه « ................» کلمه توحید و مهم ترین شعار اسلام و شامل همه ابعاد توحید است.

3- نام دیگر قانونمندی و نظم و سامان ، « ........................................ » الهی است.

4- توحید، محور و روح زندگی ................... ، و شرک، محور و روح غیر دینی است.

د) پاسخ کوتاه دهید:3نمره

1- یک موجود در چه صورتی برای موجود بودن به دیگری نیازمند نیست؟

2- توحید در ماکیت را توضیح دهید؟

3- انسان چه موقع گرفتار شرک در ربوبیت می شود ؟ توضیح دهید؟

4- توحید در عبادت چیست؟ تعریف کنید.

5- مراد از حسن فاعلی چیست؟

6- ریشه بت پرستی و شرک جدید در عصر حاضر چیست؟

 ه) پاسخ کامل دهید:4نمره

1- منظور از خداوند ((نور هستی است )) یعنی چه؟

2- فواید توجه ما به اختیار در وجود خود چیست؟

3- مراد از (( اراده انسان در طول اراده خداست )) را بنویسید

4- سنت «استدراج » را توضیح دهید؟

 

موفق باشید:  پوراسمعیل  بارم سوال 12 و8 نمره به روخوانی کل قرآن اختصاص دارد

 

 

 


 
 
سوالات دین وزندگی سوم دبیرستان 94
نویسنده : قاسم - پوراسمعیل - ساعت ۸:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳٩٤
 

باتوجه به آیه وحدیث  ذیل به سوالات پاسخ دهید

"وَاِن کُنتُم فی ریبٍ  ممَّا نَزَّلنا علی عبدِنا  فَاتُُوا بِسُورهٍ مِنهُ   وَادعُوا شُهدَائَکُم مِن دُونِ اللهِ  إن کُنتُم صَادِقینَ

1- ترجمه آیه راتکمیل کنید.

2- یک پیام از آیه در مورد اعجاز قرآن بنویسید.

3- حدیث ثقلین را از حفظ نوشته ویک مورد از پیام های حدیث ثقلین را ینویسید

مفاهیم زیرراتعریف کنید:

3 – قاعده نفی سبیل:

4- تقیه:

صحیح را از غلط معین کنید(ص- غ)

6- تعالیم پیامبران در برخی از احکام فرعی با یکدیگر تفاوت داشته است

7- میتوان پاسخ به نیازهای برتر را به احساسات شخصی و سلیقه فردی واگذار کرد.     

8- لازمه جانشینی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم تنها وجود عصمت می باشد

9- چون اهل بیت علیهم السلام معصوم هستند، سخن و عمل آنان ملاک و معیار سخن و عمل ماست و برای ما حجیت دارند

جاهای خالی را کامل کنید:

10- «تازگی و شادابی» از نشانه های اعجاز ................ قرآن کریم است.

11- حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم .................................... و پس از ایشان پیامبری برگزیده نمی شود.

12- امام باقر علیه السلام مهمترین پایه دین اسلام را ......................... معرفی فرمود.

13- کلمه شیعه در قرآن کریم به معنای ....................... به کار رفته است.

به سوالات زیر پاسخ پاسخ کوتاه دهید.

14- پاسخ به سوال"چگونه زیستن؟"مربوط به کدام یک از نیازهای برتر انسان می باشد؟

15- طاغوت کیست؟اطاعت از دستورات او چه حکمی دارد؟

16- علت مرتکب نشدن گناه توسط پیامبران را بنویسید

17- علت اختلاف در ادیان را ((از دید گاه قرآن)) بنویسید

18- امام را چه کسی معیّن و معرّفی می کند ؟

19- قلمرو رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را فقط نام ببرید.2مورد

به سوالات زیر پاسخ کامل دهید.

20- از نیاز های بنیادین یک مورد را به اختییار توضیح دهید؟

21- چرا خداوند یک کتاب را معجزه پیامبر اکرم قرار داده است؟

22- برای حفظ همبستگی و وحدت میان مسلمانان انجام چه اقداماتی ضروری است؟(2مورد)
23- دو مورد از مشکلات ممنوعیت از نوشتن احادیث پیامبر را بنویسید؟

24- بنابر فرمایش امیر المؤمنین علی ع دو مورد از نشانههای بازگشت مسلمانان به دوره جاهلیت را بنویسید.

25- امامان بزرگوارا از چند جهت با حاکمان زمان مبارزه میکردند ؟(یک مورد را توضیح دهید)

26- اقدامات مربوط به مرجعیّت دینی امامان (علیهم السلام )را نام ببرید؟

 

جمع نمره


 
 
دینی دوم غیرانتفاعی جام نوبت اول 94
نویسنده : قاسم - پوراسمعیل - ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳ دی ۱۳٩٤
 

ردیف

سوالات

بارم

1

آیات وعبارات قرآنی زیر را ترجمه کنید.

الف-خَلَقَ السَّماواتِ وَالْاَرْضَ بِالْحَقِّ....

 

ب-اِنّی خالِقٌ بَشَراً مِنْ طینٍ...

 

ج- پیام آیه((إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَ إِمَّا کَفُورًا .)) را بنویسید

 

 

 

3

 

 

 

2

جملات زیر را با کلمات مناسب تکمیل کنید.

الف-هرموجودی به گونه ای ساخته شده که ..............رادنبال می کند.

ب-.............بودن در موجودات جهان راه ندارد.

ج-تمام مخلوقات این جهان به ...........آفریده شده اند ودارای..............مشخص می باشند.

 

1

3

جملات صحیح وغلط را علامت بزنید.

الف- فرشتگان هنگام مرگ جسم انسان را توفّی می کنند.

ب- نامه ی عمل نیکوکاران رابه دست چپ آنها می دهند.

ج- پیامبران وامامان بهترین گواهان قیامت هستند.       

د- در عالم برزخ نامه ی عمل انسانها گشوده است.          

1

4

پاسخ کوتاه دهید.

الف- شاخصه ی اصلی مجموعه ی منظم چیست؟

ب- چه چیزی است که با انسان ازدنیا به برزخ می رود واز او جدا نمی گردد؟

ج- بالاترین درجه ی بهشت چه نام دارد؟

د- قرآن کریم سرزنش گردرونی انسان را چه نامیده است؟

 

1

5

دومورد از ویژگیهای جهان واقعی را بنویسید.

1

 

 

6

ازسرمایه های رشد انسان قدرت اختیار را توضیح دهید.

 

 

1

7

شیطان از چه راههایی انسان را گمراه می کند؟

 

1

 

 

 

 

8

پیامدهای دیدگاه منکران معاد رابنویسید.

1

 

ردیف

سوالات

بارم

 

9

چرا زندگی انسان در دنیا امکان تحقق عدل الهی را نمی دهد؟

 

1

 

10

بنا به فرمایش پیامبر اکرم (ص)باهوش ترین مؤمنان چه کسانی هستند؟

 

5/0

 

11

نامه ی عمل انسان در آخرت بانامه های ثبت شده در دنیا چه تفاوتی دارد؟

 

 

1

 

 

 

12

شاهدان اعمال انسان در قیامت را نام ببرید.

 

5/0

 

13

رابطه ی میان عمل،پاداش وکیفر بر اساس مجموعه ای از قراردادها راباذکر مثال توضیح دهید.

 

 

 

 

1

 

 

14

وقایع مرحله ی دوم قیامت را نام ببرید.4مورد

1

 

15

عبارات زیر را تعریف کنید.

 

الف-آثارماتقدم

 

 

ب-حکیم

 

 

1

 

 

 

 

 

 

موفق ومؤید باشید  - پوراسمعیل ماکویی                          جمع بارم

 

16

 


 
 
سوالات معارف 1 پیشدانشگاهی دبیرستان نمونه دولتی امیرالمومنین ع ناحیه 1 تبریز
نویسنده : قاسم - پوراسمعیل - ساعت ۱:٠٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ دی ۱۳٩٤
 

1-             بخش آیات

2-               1- آیه «ما لَهُمۡ مِنۡ دوِنه مِنۡ  وَِلی وَ لا یشِۡرکُ فى حُکۡمِه اَحَدًا»  را ترجمه کنید   

2-ا توجه به آیه « …..  وَ ما ذلِکَ عَلَى اللَّهِ بِعَزیزٍ  » به سوال زیر پاسخ دهید؟  چرا انجام هیچ کاری بر خداوند دشوار نیست؟ 

3- آیه شریفه « أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لا یُفْتَنُونَ » با کدامیک از سنت های الهی مطابقت دارد؟ 

 به سوالات زیر پاسخ کوتاه بدهید؟

4- با لاترین نتیجه اخلاص چیست

5- منظور از خداوند ربّ العالمین است،چیست؟

6- یک نمونه برای توفیق الهی مثال بزنید ؟

7- ریشه بت پرستی وشرک جدید را بنویسید؟

با توجه به مطالب کتاب ، عبارت مناسب، در جای خالی بنوِیسید؟

8- اختیار که به معنای  توانایی بر .... ..................یک کار است

9- دعوت قرآن کریم به تفکر وتعقل برای............................ می باشد.

صحیح وغلط بودن سوالات زیر را مشخص کنِید؟

10-تقدیرات وقانونمندی ها هم لازمه کار اختیاری انسان وهم جهت دهنده ومحدود کننده آن است.

11- معرفت به خداوند زمانی میوه می دهد که از مرحله شناخت علمی به مرحله شناخت ذهنی تبدیل شود

به سوالات زیر پاسخ کامل بدهید؟

12-چرا هرچه انسان کمالاتی نظیر علم و قدرت کسب کند، باز هم نسبت به خداوند فقِیر است. (5/.)

13-مقدمه دوم اثبات نیازمندی جهان به خدا در پیدایش رابنویسید؟ (5/.)

14- توحید در ولایت را توضیح دهید؟ 75/.)

15- چرا استشفای بیماران توسط پیشوایان دین{ پیامبر وائمه }(ع) به زمان حیاتشان اختصاص ندارد؟ (5/.)

16- معنای (( قدر و قضا)) را بنویسید؟ (5/.)

17-اخلاص در بندگى و پرستش به چه معناست؟ (5/.)

18- ((انجام عمل صالح )) را ازبر نامه های انسان برای رسیدن به اخلاص ،توضیح دهید؟(75/.)

19- منظور از اختیار به معنای آزادی مطلق را بنویسید؟ (5/.)

20- پیامد اِیمان به خداوند حکِیم و نظام حکِیمانهٔ  را بنویسید ؟(5/.)

21- از سنت های الهی (( استدراج )) را توضیح دهید (5/.)

22- منظور از سنت ((تفاوت در پادش وجزا ))  چیست  توضیح دهید؟(5/.)

 موفق وپیروز باشید : پوراسمعیل


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →